názevFronta v týlu
ang. názevФронт за линией фронта
režieIgor Gostev
zeměSSSR
rok1977
délka174 min.
IMDB ČSFD  
čas promítání ( celý program )
pátek 5.4 13.30

Fronta v týlu

Pokračování filmu My se vrátíme líčí situaci velkého partyzánského seskupení v běloruských lesích v druhém roce jejich vojenských operací. Okupanté si již dávno nejsou jisti vítězstvím. Nyní, na jaře roku 1944, soustřeďují veškerou snahu jen na to, jak se vyhnout dalším porážkám a ustoupit bez větších ztrát.

Oddíl majora Mlynského si i v partyzánských podmínkách uchoval charakter pravidelné vojenské jednotky, je podřízen přímo štábu fronty a plní důležité průzkumné a diverzní úkoly. Nyní má prozkoumat obrannou linii Němců, která brání dalšímu postupu Rudé armády a ohrožuje komunikační systém. Při útoku na nádraží oddíl Mlynského v součinnosti s partyzány osvobodí stovky sovětských občanů odvážených do Německa. Zároveň Mlynskij získá cennou informaci od zajatého německého kurýra. Týká se dokumentů a mapy, jež zůstaly v rozstříleném vlaku. Pomocí rozvětvené ilegální sítě, do níž jsou zapojení i dva příslušníci wehrmachtu, se Mlynskému tyto materiály podaří získat. Chybí v nich však údaj o zóně 27 a Mlynského lidé jsou pověřeni úkolem prozkoumat, co se za tímto „bílým místem“ na mapě skrývá. Opět je nutno vymyslet složitý plán, který provede sovětský rozvědčík Afanasjev, vystupující v roli kapitána Raisnera. Ačkoli zaplatí za svou akci životem, podaří se mu informovat Mlynského, že na tomto místě Němci připravili rafinovanou past, a že plány, jichž se Mlynskij zmocnil, byly podvržené. Případ s Raisnerem Němci pochopili jako výstražné varování a nasadili proti Mlynskému zvláštní oddíl, který vedl hrdlořez Klein. Mlynskij je mezitím povolán do Moskvy, vyznamenán a povýšen na plukovníka. Po setkání se Stalinem se vrací s novými instrukcemi. Další významnou akcí jeho oddílu je souboj s Kleinem, který v kraji operuje s falešným partyzánským oddílem. Sovětský rozvědčík Šmil, který u Kleina působí jako radista, dodá Němcům falešnou informaci o směru připravovaného útoku. Když k útoku dojde, ovšem na zcela jiném úseku, pracně budovaná obranná linie Němců je prolomena. Poté Mlynského lidé zlikvidují Kleinův oddíl, při akci však zahyne i Šmil. Mlynského poslání na území Ruska končí. S jeho zkušenostmi se však počítá v další fázi války, probíhající již na polském a československém území.

Hlavní roli Ivana Mlynského vytvořil Vjačeslav Tichonov. Film vznikl na základě románu Semena Cvignna My se vrátíme, jehož oba díly mají však oproti románu menší časové vymezení – od 31. října 1943 po 22. červen 1944. Na rozdíl od předlohy je ve filmu zdůrazněna takřka detektivní stránka četných bojových zápletek.

-gk-  Filmový přehled č. 22 (3. XI. 1978)

Program

Fronta v týlu 13.30 5. 4
Růže 17.00 5. 4
Lord Jim 20.00 5. 4
Král a já 09.00 6. 4
Cesta kolem světa za 80 dní 14.30 6. 4
Armageddon 18.15 6. 4
Nit z přízraků 21.30 6. 4
Generál Custer 09.00 7. 4
Po zlém 12.15 7. 4
facebook

Visuals and site by