názevSmrtonosná zbraň 3
ang. názevLeathal Weapon 3
režieRichard Donner
zeměUSA
rok1992
délka111 min.
IMDB ČSFD  
čas promítání ( celý program )
neděle 15.4 12.00

Smrtonosná zbraň 3

Smrtonosná zbraň 3, jak název napovídá, je třetím dílem dnes již legendární akční série. Vracejí se především Mel Gibson a Danny Glover jako Martin Riggs a Richard Murtaugh, dva detektivové z Los Angeles. Detektiv Murtaugh chce v poklidu dosloužit, jelikož mu do důchodu zbývá pouhých pár dní, avšak shoda okolností zapříčiní, že se poklidného odchodu do penze rozhodně nedočká. Režie snímku se i tentokrát ujal Richard Donner, který režíroval nejen všechny ostatní díly této série, ale má na kontě i režii Supermana (1978) nebo hororu Přichází Satan! (1976).

Hlavním hnacím motorem filmu je opět vztah dvou hlavních postav a jejich vzájemné konfrontace. Smrtonosná zbraň se od takříkajíc nahláškovaného, ale poměrně vážně pojatého prvního filmu přes v jistých ohledech odlehčenější druhý díl tentokrát proměnila do regulérní akční komedie s několika dramatickými momenty. Humor se stal dominantou, čemuž dopomáhá i návrat Lea Getze v podání Joa Pesciho. Právě díky němu je film ještě nevázanější a Donner si může dovolit pracovat i naivnějšími postupy ve vývoji vyprávění, aniž by působily nepatřičně. Mnohé dlouhé scény nijak neposouvají vyprávění a jsou přítomny pouze pro vlastní vtipnost a pro větší vyniknutí vztahu ústřední dvojice. Ačkoli se tedy film občas stává spíše sledem samostatných scén spojených oslími můstky, maskuje se to právě ve víru jejich vtipnosti.

Akčních scén sice od druhého dílu ubylo, ale dvě přítomné automobilové honičky se budou na velkém plátně ze sedmdesátimilimetrové kopie vyjímat. Jako náhradu za akční scény navíc dostáváme romanci mezi Riggsem a seržantkou Lornou Coleovou v podání Rene Russoové, čímž se definitivně jednotlivé interakce mezi postavami – a to nejen mezi ústředním duem – stávají důležitějšími než samotná detektivní zápletka. Richard Donner tak ještě ozvláštňuje subžánr takzvaných „buddy movies“ (parťáckých filmů), který sám pomáhal rozvíjet a který dosahuje dynamiky skrze dvojici často charakterově rozdílných postav, které jsou navzdory odlišnostem nuceny spolupracovat.

Robert Krčmář                                                                

Program

Zával 14.00 13. 4
Vražda v Orient expresu 16.30 13. 4
Poslední císař 19.30 13. 4
Jménem mých blízkých 09.00 14. 4
Vymítač ďábla 14.00 14. 4
South Pacific 17.00 14. 4
Apokalypsa 20.45 14. 4
Malý Buddha 09.00 15. 4
Smrtonosná zbraň 3 12.00 15. 4
Zával 14.30 15. 4
facebook

Visuals and site by