názevMalý Buddha
ang. názevLittle Buddha
režieBernardo Bertolucci
zeměGBR/FRA
rok1993
délka140 min.
IMDB ČSFD  
čas promítání ( celý program )
neděle 15.4 9.00

Malý Buddha

Legendární italský režisér Bernardo Bertolucci se několik let po dokončení eposu Poslední císař (1987) znovu vypravil do Asie. Tentokrát se však zaměřil na příběh chlapce jménem Jesse (Alex Wiesendanger), kterého navštíví buddhističtí mniši, protože by mohl, ale také nemusel být převtěleným lámou. Přes počáteční skepsi rodičů, neúspěšného otce Deana (Chris Isaak) a milující matky Lisy (Bridget Fondová), začne chlapec pomalu propadat kouzelnému příběhu indického prince Siddhárthy (Keanu Reeves), otce buddhismu.

Malý Buddha rozplétá vyprávění, které operuje ve dvou rovinách. Na straně jedné to jsou současné Spojené státy americké, kde Jesse poznává budhistické učení a seznamuje se s mnichy. Druhou rovinu tvoří kniha, kterou chlapec od mnichů dostane. V ní princ Siddhártha opouští rodnou vesnici, aby zbavil svět utrpení a později se stal Buddhou. Tyto dvě úrovně se ve svém vývoji vzájemně zrcadlí, oba dva hrdinové směřují k poznání a Bertolucci obratně vede diváky napříč dvěma světy, které jsou sice odlišné, ale jejich hrdinové si nemohou být podobnější. Jesse také opouští pohodlný domov a vypraví se do Bhútánu zjistit, zdali je opravdu předurčen k tomu, aby byl spirituálním vůdcem. V závěru se mýtus a skutečnost přibližují natolik, že je složité rozeznat, kde jedno končí a druhé začíná.

Klíčovou roli zde hraje kameraman Vittorio Storaro, který se podílel i na filmech Poslední císař nebo Apokalypsa (1979). Jeho kamera pomalými pohyby odhaluje hluboký a prázdný prostor amerického bytu a konfrontuje ho s přesycenou, až ornamentální, mizanscénou východu. Bertolucci ironicky vyprazdňuje materialistický západ, zatímco spiritualitou nasycená minulost je stimulů plná. Neustále se ve filmovém rámu něco děje, akce je inscenována v několika plánech a snímána ve velkých celcích. Příběh mladého prince je plný barevných šatů, slunečních paprsků, zdobených zdí a tisíců padajících květů. Svět, v němž žije Jesse, je naopak plný ostrých hran, výrazných linií a monotónní barevné palety.

A právě v barevných kontrastech dosahuje Malý Buddha nejvýraznější opozice. Východ je plný teplých a sytých barev. Na zemi dopadají oranžové sluneční paprsky, roucha jsou sytě červená a louky se zelenají. Materialistickou současnost definují vyprázdněné místnosti, výrazná inscenace do hloubky prostoru a hlavně studené barvy. Seattle je tmavě modrý až šedý – a stejně tak i Jesse s rodiči se v porovnání s mnichy oblékají do nevýrazných barev. Zatímco však neúspěšný architekt Dean přenáší svou posmutněle modrou barvu i do prosvětleného Bhútánu, Jesse se novému prostředí přizpůsobuje. Poskytuje tak naději, že paprsky slunečního svitu dosáhnou i na chladné a spiritualitu postrádající americké město.

Dan Krátký

Program

Zával 14.00 13. 4
Vražda v Orient expresu 16.30 13. 4
Poslední císař 19.30 13. 4
Jménem mých blízkých 09.00 14. 4
Vymítač ďábla 14.00 14. 4
South Pacific 17.00 14. 4
Apokalypsa 20.45 14. 4
Malý Buddha 09.00 15. 4
Smrtonosná zbraň 3 12.00 15. 4
Zával 14.30 15. 4
facebook

Visuals and site by