názevRomance o zamilovaných
ang. názevRomans o vlyublyonnykh
režieAndrej Končalovskij
zeměSSSR
rok1974
délka135 min.
IMDB ČSFD  
čas promítání ( celý program )
pátek 7.4 14.00

Romance o zamilovaných

Romance o zamilovaných od režiséra Andreje Končalovského je filmem oceněným Velkou cenou na MFF v Karlových Varech v roce 1974, který možná nedisponuje příliš složitou zápletkou, avšak se jedná o film velkých emocí a významů, který se stává pozoruhodným především po své formální stránce. Což taky činí z Romance o zamilovaných dílo, jež lze vnímat hned z několika různých úhlů pohledu.

Hlavní hrdinové – Sergej a Táňa – jsou mladí, zamilovaní a srdce jim přetékají štěstím. Jejich osudy jsou však pod vlivem okolností nečekaně rozděleny. Základní příběh oděný do muzikálového hávu je představovaný silně stylizovaným, místy až patetickým herectvím. Zároveň se ale snaží pracovat s psychologií postav prostřednictvím důmyslného střihu či pomocí barevných proměn scény, kdy je deprivace hlavních hrdinů znázorněna někdy až úplnou absencí barev, a naopak štěstí či radost jsou laděny do velmi jasných a teplých odstínů. Romance o zamilovaných je ale také fascinující i tím, jak se dokáže vysmívat – a to především sama sobě. Prostřednictvím ozvláštňujících stylistických postupů a silně sebeuvědomělých momentů sledujeme, jak si film utahuje z vlastního žánru, z typického rozdělování sovětských filmů na dva díly, z generace sedmdesátých let či z jednotlivých životních problémů.

Končalovskij na jedné straně vypráví s notnou dávkou nadsázky a ironie, avšak na straně druhé zůstává velmi vážný. Je totiž důležité si uvědomovat, že Romance o zamilovaných si nejen tropí žerty, ale zároveň vypráví o hluboké lásce, o lidské proměně, o umění žít a ne jen přežívat. Stává se rovněž lyrickým příběhem o smrti starého a naivního, o zrození nového, jiného, avšak neméně velkého a skutečného. Film Romance o zamilovaných tedy představuje určité paradoxní spojení motivů jak silně hořkých, tak vědomě komických… a v obou rysech je velmi ryzí a upřímný.

Varvara Šatunová

Program

Romance o zamilovaných 14.00 7. 4
Vysoká hra patriotů 17.00 7. 4
Říše slunce 20.00 7. 4
Navždy a daleko 09.00 8. 4
Goya 14.45 8. 4
Hook 17.45 8. 4
Star! 20.30 8. 4
Kam orli nelétají 10.00 9. 4
Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti 13.30 9. 4
facebook

Visuals and site by