názevŘíše slunce
ang. názevEmpire of the Sun
režieSteven Spielberg
zeměUSA
rok1987
délka154 min.
IMDB ČSFD  
čas promítání ( celý program )
pátek 7.4 20.00

Říše slunce

Říše slunce byla druhým pokusem Stevena Spielberga vzepřít se vlastnímu mediálnímu obrazu a natočit tematicky ambiciózní snímek. A zatímco námět Purpurové barvy byl tradičním spielbergovským motivům spíše vzdálen, v Říši slunce už zapojil řadu svých charakteristických prvků spojených s dětstvím a dospíváním.

Jde o adaptaci autobiografického románu britského spisovatele J. G. Ballarda, o který se předtím ucházel i David Lean. Steven Spielberg přitom navázal nečekanou spolupráci s ceněným dramatikem Tomem Stoppardem (např. autorem hry Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi, již pak roku 1990 i sám natočil), s nímž se údajně velmi dobře doplňoval – umělec slova a umělec obrazového vyprávění se prý významně ovlivnili.

Říše slunce je snímek o rozmařilém dítěti Jamiem (dvanáctiletý Christian Bale) z britské vyšší třídy v těsně předválečném a válečném Japonsku, kterému kruté podmínky válečných lágrů neumožňují zůstat nejen rozmařilým, ale hlavně dítětem… Z Jamieho se stává Jim, jehož průvodcem do světa dospělých je charakterově značně rozporuplný Basie (John Malkovich).

V rámci Spielbergovy tvorby tak jde o důležitý přelom, v němž se sice v souladu s výše řečeným objevila řada charakteristických motivů, ovšem ve zcela odlišné perspektivě než dosud. Hlavním hrdinou je sice dítě, ale jeho dětství je systematicky potlačováno, vysmíváno a destruováno, přičemž únik neskýtá řešení… vítězí jen otupělost. To ostatně vede i ke značně diskutovanému závěru, jehož pozitivní či negativní vyznění je otázkou interpretace. Každopádně Jimův závěrečný pohled naznačuje, že Jamie se už stěží navrátí, neboť zemřel někde na cestě od braní si jídla za mrtvé přes kasání se před Basiem a plížení se v bahně až po smrt člověka, ke kterému snad ještě cítil přátelství. Během zpívání za ostnatým drátem…

Miroslav Cicin

Program

Romance o zamilovaných 14.00 7. 4
Vysoká hra patriotů 17.00 7. 4
Říše slunce 20.00 7. 4
Navždy a daleko 09.00 8. 4
Goya 14.45 8. 4
Hook 17.45 8. 4
Star! 20.30 8. 4
Kam orli nelétají 10.00 9. 4
Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti 13.30 9. 4
facebook

Visuals and site by