názevNavždy a daleko
ang. názevFar and Away
režieRon Howard
zeměUSA
rok1992
délka135 min.
IMDB ČSFD  
čas promítání ( celý program )
sobota 8.4 9.00

Navždy a daleko

V roce 1992 uvedla společnost Universal do kin film Navždy a daleko režiséra Rona Howarda (Apollo 13, Čistá duše) s Tomem Cruisem a Nicole Kidmanovou v hlavních rolích.

Příběh filmu se vrací o sto let zpátky na území Irska, kde jsou chudí venkované terorizováni muži bohatého statkáře, který vlastní veškerou půdu. Jedním z venkovanů je i mladý Joseph, jehož zasáhnou naráz dvě tragické události – smrt otce a vypálení rodinného domu. Obě přitom spojuje právě osoba statkáře, kterému se mladík rozhodne pomstít. To se mu sice nepodaří, následně se ale osudově seznámí se vzpurnou statkářovou dcerou Shannon. S ní po různých peripetiích utíká do Ameriky a pokouší se v novém světě splnit slib, který dal umírajícímu otci – získat vlastní půdu a stát se svým pánem.

Právě vývoj vztahu mezi Josephem a Shannon je bez většího překvapení hlavním hnacím motorem vyprávění, přičemž v základu spoléhá na osvědčený model milostné linie postav z výrazně odlišných společenských vrstev. Na Navždy a daleko je však pozoruhodné, jakým způsobem s tímto modelem Howard pracuje. Vyprávění se v různých částech dynamizuje na základě proměňování jejich rolí, a to jak v jejich vztahu k sociálnímu prostředí ve fikčním světě, tak vůči sobě navzájem. V každé části se totiž projevuje, když se Joseph nebo Shannon pohybují takříkajíc mezi svými. Díky tomu se mezi nimi vždy dočasně přelévá aktivita v řetězci důležitých rozhodnutí nebo akcí, které posouvají příběh kupředu. Zpočátku míří za svým cílem, vzepřít se předem nalajnovanému osudu, nezávisle na sobě a vypomáhají si jen s nelibostí, což se postupně dramaticky mění. Velmi důležitou funkci při sbližování zemitého mladíka se snobsky vychovávanou slečnou přitom plní prostředí, v jakém se zrovna oba pohybují. Zatímco v Irsku je v nepoměrně lepší pozici bohatá dívka, tak v novém světě se role obracejí a do jeho fungování – spojeného se sociálně nízkými vrstvami – se mnohem lépe zapojuje Joseph se svými boxerskými schopnostmi, díky nimž se stává důležitou osobností. Změny v sociálním postavení poté mezi nimi vyvolávají řadu skrytě zamilovaných akcí a reakcí do momentu, kdy vyústí ve velkolepé finále.

Snímek se v některých momentech nevyhýbá přepjatému patosu, který spojuje zejména s častými zpomalenými záběry. Jakkoli však z vypravěčského hlediska v rámci klasické hollywoodské tvorby místy trochu drhne, jeho působivost stojí především na interakci hlavních hereckých představitelů Cruise a Kidmanové. Film Navždy a daleko totiž po prvním společném působení v Bouřlivých dnech (1990) Tonyho Scotta a brzké svatbě významným způsobem pomohl dotvořit obraz hvězdného manželského páru nové generace. A navíc, už jen sledovat Toma Cruise s irským přízvukem, jak boxuje v pouličních bitkách svlečený do půl těla ještě předtím, než podobně řezal své soupeře Tyler Durden, je nezapomenutelný zážitek.

Martin Kos

Program

Romance o zamilovaných 14.00 7. 4
Vysoká hra patriotů 17.00 7. 4
Říše slunce 20.00 7. 4
Navždy a daleko 09.00 8. 4
Goya 14.45 8. 4
Hook 17.45 8. 4
Star! 20.30 8. 4
Kam orli nelétají 10.00 9. 4
Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti 13.30 9. 4
facebook

Visuals and site by