názevHook
režieSteven Spielberg
zeměUSA
rok1991
délka144 min.
IMDB ČSFD  
čas promítání ( celý program )
sobota 8.4 17.45

Hook

Peter Pan (česky též Petr Pan) je ve Velké Británii i ve Spojených státech notoricky známá pohádková postava. V divadelní hře Jamese Matthewa Barrieho představuje létající chlapec v otrhaných šatech symbol smyslu pro dobrodružství, hraničící s dětskou nezodpovědností a touhou navždy zůstat hravým dítětem, které se potýká s vílami, indiány i piráty.

Dětští hrdinové příběhu jsou po všech peripetiích, které s Panem zažijí v jeho bájné Zemi Nezemi, postaveni před nelehkou volbu – zůstat navždy s Panem a podílet se s ním na dalších dobrodružstvích, nebo se vrátit do skutečného světa a dospět. U nás je přitom Peter Pan dílem známý z knižních převyprávění, ale hlavně z různých filmových adaptací (např. disneyovská verze Petr Pan z roku 1953).

Jedno z prvních větších setkání českého diváka s Panem ale zprostředkoval paradoxně právě film Stevena Spielberga Hook. Paradoxně proto, že na klíčová témata i dějové motivy předlohy spíše navazuje a dokonce je převrací. Film zachycuje dřívějšího veselého dobrodruha Petera Pana (Robin Williams) jako dospělého muže, který se plně věnuje práci, zanedbává svou rodinu, o dětských hrách a dobrodružstvích nechce ani slyšet a na Zemi Nezemi dávno zapomněl. Kdo na něj ale nezapomněl, je pirátský kapitán James Hook (Dustin Hoffman), Panův ikonický nepřítel, který unese Peterovy děti do Země Nezemě. Vystrašený otec se tak musí znovu rozpomenout nejen na svůj starý život a dovednosti, ale stát se znovu dítětem.

Zatímco v původní látce bylo pro postavy klíčové dospět a „vyrůst“ z dobrodružství, Hook prezentuje přílišnou dospělost jako omezující a ubíjející. Pan je neurotický právník s rodinnou krizí a zestárlým Hookem zmítají deprese a sebevražedné tendence. Oba ale znovu nacházejí svůj smysl života skrze kontakt s dětmi a postupné přistupování na dětské hry. Spielbergův film přitom nestaví dětské dobrodružství nad dospělácký život, ale nabádá k rovnováze obou životních přístupů.

 Filip Šula

Program

Romance o zamilovaných 14.00 7. 4
Vysoká hra patriotů 17.00 7. 4
Říše slunce 20.00 7. 4
Navždy a daleko 09.00 8. 4
Goya 14.45 8. 4
Hook 17.45 8. 4
Star! 20.30 8. 4
Kam orli nelétají 10.00 9. 4
Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti 13.30 9. 4
facebook

Visuals and site by