názevBatman vs Superman: Úsvit spravedlnosti
ang. názevBatman v Superman: Dawn of Justice
režieZack Snyder
zeměUSA
rok2016
délka151 min.
IMDB ČSFD  
čas promítání ( celý program )
neděle 9.4 13.30

Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Loni uvedený velkofilm Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti měl nastartovat sérii komiksových snímků ze stáje DC, a tak vytvořit opozici k rozjetému Marvelu. Navazuje přímo na konec Muže z oceli. Zatímco ten se soustředil na souboj Supermana (Henry Cavill) a jeho úhlavního nepřítele Zoda (Michael Shannon), úvod filmu Batman vs Superman do jejich destruktivního zúčtování přidává perspektivu Bruce Wayna (Ben Affleck). V prachu a troskách města si totiž Wayne uvědomí, jak velkým nebezpečím může Superman být. Superman zase vnímá Waynovo alter-ego, Batmana, jako kriminálníka. Jejich konfrontace je nevyhnutelná, avšak ani jeden z hrdinů netuší, že vše z povzdáli diriguje mladý miliardář Lex Luthor (Jesse Eisenberg), který chce jejich souboje využít pro vlastní prospěch. Do tohoto střetu se zapojuje i tajemná Diana Princová (Gal Gadotová), legendární komiksová hrdinka známá jako Wonder Woman.

Dlouho očekávaný film však kritiku i fanoušky silně polarizoval, tržby nedosáhly na očekávanou miliardu dolarů a vše vyvrcholilo tím, že byl Zack Snyder odvolán z pozice studiového „kontrolora kvality“. Režisér se vedle kladení důrazu na akční scény snaží problematizovat i zdůvodnit motiv (super)hrdinství, přičemž ale nepřestává veškeré dění směřovat ke slibované konfrontaci ústředních superhrdinů Batmana a Supermanem. Omezuje tak postupně role vedlejších postav ve vyprávění stejně jako zdůvodňování jednotlivých kroků. Navzdory oněm vyčítaným vypravěčským nedostatkům ale film nabízí netradičně uvědomělý, podvratný a neklasický pohled na blockbuster i komiksové adaptace obecně.

Snyder na jedné straně lpí na komiksových předlohách, když až doslovně rekonstruuje známý zrod Batmana a snaží se kopírovat kompozice známé z kreslených panelů. Na straně druhé však tyto tradice důmyslně podvrací. Ikonické obrazy jsou očesány o původní kontext, batmanovský mýtus je racionalizován a „hrdina“ se zde stává vojákem, který zločince popravuje a nebere ohled na počet obětí. Některé důležité komiksové postavy nejsou ani pojmenovány, ba dokonce mohou být nečekaně eliminovány. Stejně tak Snyder do svého filmu klidně vloží minimálně motivovanou postapokalyptickou akční sekvenci, která slouží k prostému představení (pro vývoj děje tohoto filmu nepodstatného) alternativního vesmíru.

Batman vs Superman tak přináší přehnaně okázalý, vysoce stylizovaný a do sebe zahleděný fikční svět, který nebere ohledy na tradiční výstavbu (nejen) komiksových filmů. Je představitelem krásy povrchu, filmem velkých celků, impozantních obrazů i jednoduchých biblických analogií. Ale ze všeho nejvíce je filmem velkého plátna. Takže pokud si nějaký současný film pro svou monumentálnost projekci ze 70mm filmového pásu zaslouží, Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti jím určitě je.

Daniel Krátký

Program

Romance o zamilovaných 14.00 7. 4
Vysoká hra patriotů 17.00 7. 4
Říše slunce 20.00 7. 4
Navždy a daleko 09.00 8. 4
Goya 14.45 8. 4
Hook 17.45 8. 4
Star! 20.30 8. 4
Kam orli nelétají 10.00 9. 4
Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti 13.30 9. 4
facebook

Visuals and site by