názevVe šlépějích Spasitele
ang. názevThe Shoes of the Fisherman
režieMichael Anderson
zeměUSA
rok1968
délka162 min.
IMDB ČSFD  
čas promítání ( celý program )
sobota 13.4 9.00

Ve šlépějích Spasitele

Adaptace australského románového bestselleru byla natočena roku 1968, přičemž vypráví příběh zasazený dvacet let do budoucnosti. Lvovský arcibiskup Kiril Pavlovič Lakota je po dvaceti letech v sibiřském pracovním táboře propuštěn na svobodu premiérem Sovětského svazu Piotrem Iljičem Kameněvem. Ihned po svém propuštění je Lakota povolán do Říma, kde ho papež povýší na kardinála. Papež však záhy umírá a k překvapení celého světa je jako jeho následovník zvolen právě Kiril. Nový papež je postaven do složité situace, když se jako první papež pocházející z východního bloku během trvající studené války snaží zabránit konfliktu mezi Sovětským svazem a Čínou.

Ačkoli byl hvězdně obsazený film ve své době finanční propadák, vysloužil si Zlatý Globus za hudbu a dvě nominace na Oscara (výprava a hudba). Jeho neúspěch v kinech mohl být ovlivněn i veřejným distancováním se autora předlohy, který prohlásil, že projekt nesplnil jeho očekávání a stáhl své jméno ze scénáře. Ambiciózní snímek, jehož realizace stála na tehdejší dobu nezanedbatelných devět milionů dolarů, tak byl doceněn až o deset let později. Tehdy byl totiž papežem zvolen polský kněz Karol Wojtyla (Jan Pavel II.), jehož životní příběh osudy hlavního hrdiny tohoto snímku překvapivě připomíná. Ostatně v knihovně Jana Pavla II. prý byl jen jediný román, a to právě Ve šlépějích Spasitele (The Shoes of the Fisherman).

Hlavní úlohy se ve filmu zhostil Anthony Quinn, kterého doplňoval Laurence Olivier v roli sovětského vůdce. Původně zamýšlený britský režisér Anthony Asquith (jehož filmy z němé éry jsou často srovnávány s těmi Hitchcockovými) těsně před natáčením onemocněl (a nedlouho na to zemřel) a nahradil ho Michael Anderson. Film byl natočen v Itálii, přičemž filmaři nedostali povolení natáčet přímo ve Vatikánu, a tak velká část rozpočtu padla na repliku Sixtinské kaple, která byla postavena v Kalifornii a posléze na lodi přepravena do Itálie. Studiové scény jsou doplněny autentickými záběry Svatopetrského náměstí z roku 1963, na kterém tisíce lidí přihlíželi volbě nového papeže.

V Čechách snímek doposud nebyl uveden.

Barbora Poláčková

Visuals and site by