názevJak byl dobyt Západ
ang. názevHow the West Was Won
režieHenry Hathaway, Richard Thorpe, George Marshall, John Ford
zeměUSA
rok1962
délka162 min.
IMDB ČSFD Boofi
čas promítání ( celý program )
sobota 14.4 12.15

Jak byl dobyt Západ

Jak byl dobyt Západ je velkolepá, barevná a výpravná podívaná. Láska, smrt, přátelství, nenávist a padesát let dobývání. Zraky bílých jsou upřeny k Západu, kde žijí rudé kmeny v přátelství s bílými horaly, jejichž krev je „indiánštější než krev samotných indiánů“. Na Západ odjíždějí celé rodiny, ale Erijský kanál a dravá řeka Ohio pustí přes své zpěněné vody jen někoho. Rozehrává se sága tří generací, která začíná v době, kdy zlatá horečka teprve propuká, Amerika plane občanskou válkou a při stavbě železnice umírají desítky mužů. 

Film Jak byl dobyt západ byl původně uváděn na Cineramě a při troše štěstí i letos v Krnově uvidíme verzi se dvěma magickými čarami, které prozrazují dřívější předvádění a umocňují divácký zážitek. Na zlomech nejčastěji máme strom, dveře nebo roh budovy, takže se není třeba nechat příliš rušit. A třebaže jde o výpravnou podívanou, ani nezkušené oko se nenechá oklamat a odhalí u mnoha a mnoha záběrů použité zadní projekce.

Na pěti povídkách, ze kterých se film skládá, se podíleli čtyři zkušení hollywoodští režiséři, přičemž nejznámější z nich je jistě John Ford, který natočil velkolepou pasáž z průběhu války Severu proti Jihu. I přes davové scény však ani tento segment nepostrádá intimní momenty a klade důraz na individualitu osudů.

Ve filmu se sice objevují velké hollywoodské hvězdy jako John Wayne, James Stewart, Henry Fonda či Gregory Peck, ale největší prostor si pro sebe „krade“ Debbie Reynoldsová, která je na plátně téměř nepřetržitě, má několik hudebních čísel – a nakonec hraje starou ženu. Život její postavy se ale nakonec jeví být co do časového rozsahu nicotný v porovnání s tím, jak film nakonec končí a vsazuje význam naznačovaný názvem filmu do mnohem širších souvislostí. Na konci filmu znalé fanoušky překvapení, metafora “co jsme vybudovali” přejde do moderního světa, silnice plné aut natočené ze vzduchu pocházejí ze známého díla This Is Cinerama z roku 1952.

Západ byl dobyt, pojďme dál, tam, kde ti postavím dům na louce, pojď, tady je podivuhodný kraj. 

Dominika Řebíková

Visuals and site by