názevDuna
ang. názevDune
režieDavid Lynch
zeměUSA
rok1984
délka137 min.
IMDB ČSFD Boofi
čas promítání ( celý program )
sobota 9.4 19.15

Duna

Rok 10 191. Vesmíru vládne pádišáh imperátor Shaddam IV. Nejcennější substancí je koření melanž. Koření prodlužuje život. Koření prohlubuje vědomí. Koření je nezbytné pro cestování vesmírem. Toto koření existuje pouze na jedné jediné planetě v celém vesmíru. Je jím planeta Arrakis – známá také jako Duna, pouštní planeta.

Do kin v roce 1984 přichází filmová Duna režiséra Davida Lynche. Předlohou filmu se stal stejnojmenný legendární sci-fi román od amerického spisovatele Franka Herberta, jenž se řadí mezi základní pilíře science fiction literatury. Kniha po svém vydání zaujala především svou epičností, komplexní strukturou, specifickou terminologií a mystickou fantastičností. Vměstnat děj oné šíře, překonat tu nezdolnou překážku stojící proti režisérovi, se zdálo být téměř nemožné, aniž by člověk nenatočil přinejmenším šestihodinový opus. Projekt provokativního jihoamerického filmaře Alejandra Jodorowského, který se o adaptaci pokoušel před Lynchem, počítal dokonce s deseti hodinami, jenže neuspěl, protože mu v průběhu příprav došly finanční prostředky.

Producent Dino de Laurentiisem tedy angažoval autorského režiséra Davida Lynche, který měl v té době za sebou pouze dva celovečerní černobílé filmy – Mazací hlavu (1976) a Sloního muže (1980). Klíčovým úkolem bylo převést komplexní svět Franka Herberta do filmové podoby, což bylo o to těžší, že Frank Herbert do fikčního světa svého románu promítl řadu vážných otázek, které se ve výsledku do filmu nedostaly buď vůbec, nebo pouze v lehce nastíněné podobě.

V knize je tematizována přírodní katastrofa, budování ekologického systému, jsou obnažovány počátky mesianismu a odhalovány genetické manipulace, které jsou středobodem pro vytvoření nadčlověka/proroka, jenž ovládne vesmír. Rozsáhlý a komplikovaný děj snímek zredukoval na výraznější linii mladého Paula z rodu Atreidů (Kyle MacLachlan). Ten je nucen být vyhnancem na planetě Arrakis, kde se poháněn touhou po odvetě proti rodu Harkonnenů, jejich odvěkých nepřátel, stává spasitelem tamního pouštního lidu. Ačkoliv bylo Lynchovou snahou zúžit obsáhlý příběh, v postprodukční fázi musely být některé scény vystřihnuty, neboť snímek by se jinak nevešel do formátu celovečerního filmu. Aby se divák v příběhu neztratil, bylo potřeba mu obětované informace nějak dodatečně zprostředkovat. Toho se docílilo použitím hlasu mimo obraz, díky čemuž se divák dozvídá jednak o fungování vnitřního světa Duny, jednak o vlastní motivaci jednotlivých postav. Frank Herbert tyto vnitřní monology, které charakterizovaly jeho román, začlenil do struktury textu funkčním způsobem, který se však ve filmové Duně neosvědčil.

Opulentní mizanscéna s historizujícím nádechem doplňuje výstřednosti, ve kterých se film oproti knize viditelně vyžívá a jsou do detailu propracované: obludnost tlustého barona Harkonnena, který létá vzduchem, nechává si propichovat boláky na tváři a zabíjí malé chlapce vytrhnutím srdeční zátky (filmová inovace) nebo vylíčení hmyzího navigátora Gildy, jehož popis kniha postrádá. V převedení jiných Herbertových vizí do filmu zase snímek zklamal. Gigantičtí červi z planety Arrakis, na kterých se Paul naučí jezdit, nerozhodně nepůsobí dojmem velikosti a hrůzy, ale jen neživě a mechanicky.

Film se stal po uvedení do kin finančním propadákem a dokonce se zdálo, že pohřbí nadějnou režijní Lynchovu kariéru. Nicméně jde o film, který disponuje kvalitami, které na projekci ze 70mm formátu ukáže v plné síle. Kromě verze pro kina, kterou uvidíte na KRRR!, existuje ještě televizní tříhodinová verze, pod kterou se však Lynch odmítl podepsat. Jeho director’s cut bohužel neexistuje.

Daniela Paulová

Program

Nebeské dny 14.00 8. 4
Vzlet 17.00 8. 4
Za zvuků hudby 19.45 8. 4
55 dní v Pekingu 10.00 9. 4
Dobyvatelé ztracené archy 13.30 9. 4
PlayTime 16.30 9. 4
Duna 19.15 9. 4
Vetřelec ³ 22.00 9. 4
Old Shatterhand 10.00 10. 4
Dobyvatelé ztracené archy 12.30 10. 4
Za zvuků hudby 15.00 10. 4
Vetřelec ³ 18.30 10. 4
facebook

Visuals and site by